Szafa chłodnicza, a komora chłodnicza – jakie są różnice?

Często w biznesie gastronomicznym problemem okazuje się potrzeba przechowywania żywności – zarówno tej, która wymaga głębokiego mrożenia, jak i tej, która do szczęścia potrzebuje tylko i wyłącznie chłodu. Problemem często okazuje się też brak miejsca, w którym moglibyśmy składować takie rzeczy – właściciel lokalu gastronomicznego, zamiast poszerzać miejsce na produkty, często wolałby wykorzystać to miejsce na np. dodatkowe stoliki czy boksy dla gości.

Dawno temu, ludzie nie mieli lodówek, ani sprzętu, który pomógłby im zakonserwować żywność na dłuższy okres czasu. Rzecz jasna, radzono sobie z tym całkiem nieźle, odnajdując wartości konserwujące chociażby w soli oraz składując żywność w zimnych piwnicach domostw, zamków czy pałaców. Aktualnie bardzo częstym problemem jest dobór odpowiedniego sprzętu chłodniczego, zwłaszcza takiego, który będzie kilka razy bardziej zaawansowany technologicznie niż lodówka kupiona w Media Expert. W przypadku prowadzenia lokalów gastronomicznych bardzo często wymaga się mnóstwa rzeczy, głównie po to, aby klienci restauracji mieli pewność, że zamówione przez nich danie nie jest trujące, a składniki były odpowiednio zabezpieczone przed zepsuciem.

Sprzęt chłodniczy, taki jak komora chłodnicza czy szafa chłodnicza umożliwia nam poszerzenie naszej wiedzy o przechowywaniu żywności. W przeciwieństwie do lodówek, które można kupić w supermarketach, komory czy szafy chłodnicze utrzymują produkty w idealnym stanie świeżości, co ważne, nie zmieniając koloru ani smaku produktu. Zachowuje on również wartości odżywcze, a odpowiednie przechowywanie, potrafi wydłużyć przydatność składników dań, nawet o kilka miesięcy – ma na to wpływ niska temperatura, która spowalnia proces psucia się żywności.

Szafą chłodniczą może być lodówka, którą kupiliśmy w pierwszym lepszym sklepie z urządzeniami RTV i AGD. W przypadku gastronomii, mamy do czynienia z o wiele bardziej profesjonalnym podejściem do sprawy. Szafy, przygotowywane dla biznesu gastronomicznego mają o wiele większy zakres regulacji temperatury (2-8 stopni Celsjusza w przypadku zwykłej lodówki, 0-15 stopni Celsjusza w przypadku szafy chłodniczej). Warto rozróżnić dwa pojęcia – szafy mroźniczej, która jest odpowiednikiem zamrażarki w lodówce. Rzecz jasna, z większym zakresem regulacji temperatury (od -6 do -26 stopni Celsjusza w przypadku zwykłej zamrażarki, od -14 do -28 stopni Celsjusza w przypadku szafy mroźniczej).

Nieco innym urządzeniem jest komora chłodnicza. Ze względu na rodzaj wykonania, możemy wyróżnić 3 rodzaje komór: składane, montowane i murowane. Jest to sprzęt, dzięki któremu możemy na prawdę powiedzieć, że nasza firma jest profesjonalna – zaleca się ich zakup do dużych firm, organizujących sporych rodzajów imprezy. Co ciekawe, koszt zakupu takiej komory nie jest duży. Niestety, koszt eksploatacji tego sprzętu często przewyższa częstotliwość wykorzystywania maszyny. Dlatego, przy zakupie systemu chłodniczego warto zastanowić się nad tym, jak często będziemy używać sprzętu i jak dużo produktów gastronomicznych będziemy w nim przechowywać