Mniej popularne diety, które są bardzo skuteczne

Gdy słyszymy słowo dieta, zapewne pierwsze co przychodzi nam na myśl to odchudzanie. Jednak powody przejścia na dietę mogą być różne.

Czasami jest to chęć polepszenia samopoczucia i stanu zdrowia, czasem jest to zwykłe podążanie za modą. Dieta śródziemnomorska, ketogeniczna, wegańska czy low card – mamy ich setki, jeśli nie tysiące. Oto kilka z mniej popularnych.

Dieta Dukana

Jest to tak zwana dieta wysokobiałkowa. Jej podstawowe zasady to spożywanie produktów bogatych w białko i ograniczenie przyjmowania węglowodanów i tłuszczów.

Uważa się, że duża zawartość białka w diecie przyspiesza procesy spalania tłuszczu, jest więc to ciekawe rozwiązanie dla osób pragnących zgubić kilka centymetrów w talii. Składa się z czterech etapów: fazy uderzeniowej, fazy stałej szybkości, fazy utrwalania osiągniętej masy i fazy stabilizacji. Jest to jednak dieta dosyć restrykcyjna i wymaga dużo silnej woli by wytrwać w niej do końca.

Najważniejsze zasady diety Dukana znajdziesz tutaj: https://sztukaodchudzania.pl/dieta-dukana-najwazniejsze-zasady-stosowania/.

Dieta ośmiogodzinna

Polega na spożywaniu posiłków w ośmiogodzinnym tak zwanym „oknie żywieniowym”. Następnie następuje faza postu, w której dajemy organizmowi czas na odpoczynek. Dodatkowo zalecane jest spożywanie pierwszego posiłku jak najpóźniej. Dieta ma swoich zagorzałych zwolenników, jednak wprowadzenie jej w życie i połączenie z pracą na pełen etat może niektórym sprawiać problemy. Jej efekty odchudzające nie są też do końca potwierdzone naukowo.

Dieta DASH

Często porównywana do diety śródziemnomorskiej, jednak nie jest tak popularna. Dieta DASH opiera się na spożywaniu produktów pełnoziarnistych, nasion strączkowych i orzechów. Ograniczyć należy natomiast spożywanie czerwonego mięsa i zastąpić je rybami i drobiem.

Niedozwolone jest spożywanie słodyczy i napojów słodzonych. Dieta zalecana jest osobom cierpiącym na podwyższone ciśnienie tętnicze. W badaniach wykazano także jej pozytywny wpływ na kobiety cierpiące na PCOS.