Czym jest dieta bezglutenowa?

Dzięki ludziom z mediów diety bezglutenowe zyskały na popularności wśród wielu w ostatnich latach. Jednak pomijając modę, warto zadać sobie pytanie – kto właściwie powinien z niej korzystać?  

Na czym polega dieta bezglutenowa? 

Na diecie bezglutenowej zabronione są produkty zawierające pszenicę, żyto, jęczmień, pszenżyto i orkisz oraz owies. Osoby z celiakią mogą zwykle jeść niewielkie ilości certyfikowanego owsa, ale zawsze powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym. W praktyce oznacza to wyeliminowanie tradycyjnego pieczywa, wyrobów cukierniczych, pszenicy, żyta, owsa, orkiszu, jęczmienia, kaszy bulgur, kaszy manny, kuskusu, pszenicy, żyta, mąki orkiszowej włoskiej, płatków owsianych, orkiszu, pszenicy, żyta, jęczmienia i bułki tartej. Na diecie bezglutenowej warto korzystać z produktów dostępnych w sklepie Bezgluten.pl 

Dla kogo skierowana jest dieta bezglutenowa? 

Diety bezglutenowe stały się w ostatnich latach bardzo popularne w kręgach celebrytów. Dlatego zaczął być używany przez wielu fanów. Zapytany więc: kto jest na diecie bezglutenowej, można z odrobiną ironii powiedzieć, że to dla zwolenników mody. Jednak z punktu widzenia zdrowia celiakia jest zdecydowanie wskazaniem do diety bezglutenowej. Celiakia to genetycznie uwarunkowana choroba autoimmunologiczna, w której gluten w diecie uszkadza kosmki jelitowe w jelicie cienkim, które odpowiadają za prawidłowe wchłanianie składników odżywczych. Dodatkowo u osób z celiakią gluten wyzwala silną odpowiedź autoimmunologiczną, która prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego w organizmie. Sklep Bezgluten.pl uwzględnia problemy osób chorujących na celiakie oferując produkty dostosowane do diety bezglutenowej. 

Co powinno się jeść na diecie bezglutenowej? 

Ponieważ gluten można znaleźć niemal wszędzie, najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla osób z celiakią jest zastosowanie sprawdzonego produktu. Na szczęście takie istnieją. Są to produkty z logo przekreślonego kłosa. Jeśli wybrany produkt posiada takie oznaczenie na etykiecie, oznacza to, że jest całkowicie bezglutenowy i bezpieczny dla zdrowia. 

Chleb bezglutenowy można kupić w sklepie Bezgluten.pl lub wypiekać w domu ze składników bezglutenowych, takich jak mąka czy kasza gryczana. Nie zaleca się jednak zastępowania pieczywa krakersami ryżowymi lub precelkami kukurydzianymi, które mają wysoki indeks glikemiczny i niską wartość odżywczą. sklep Bezgluten.pl posiada bogatą ofertę bezglutenowych słodyczy, mąk, gotowych potraw, przekąsek i makaronów.