sprzatanie-kuchni

Jak posprzątać kuchnię w 15 minut

Ze wszystkich pomieszczeń w domu kuchnia jest tym, które wymaga naszej uwagi każdego dnia. Jednak to wcale nie oznacza, że mamy poświęcać mnóstwo czasu, sprzątając ją kilka razy dziennie po każdym posiłku. Zaraz pokażemy Wam, jak w zaledwie 15 minut można otulić naszą kuchnię lśniącą czystością.

Jak skutecznie posprzątać kuchnię

Przygotujmy do pracy nasze przybory. I nie lekceważmy znaczenia tego kroku. Szukanie środków czyszczących, ścierek, gąbek, czy myjek, nie tylko pochłania czas, ale też rozprasza naszą uwagę. Z tego powodu zapominamy, nad czym pierwotnie pracowaliśmy.

Odkręcić kran i wypełnić zlew z gorącą wodą z płynem

A jeżeli mamy w jednej części zlewu zamontowany rozdrabniacz do odpadów, wówczas korzystamy z tej drugiej części. Z kolei część zlewu z rozdrabniaczem zostawiamy wolną, żeby można było szybko usuwać resztki odpadów. Woda w zlewie powinna być na tyle gorąca, abyśmy mogli z niej korzystać, ponieważ będzie stygła podczas jej używania.

Zeskrobać z naczyń wszystkie odpadki

Następnie zeskrobujemy wszystkie odpadki z naczyń, wrzucając je prosto do rozdrabniacza albo do kosza na śmieci, jeśli mamy zlew tradycyjny. Możemy też zeskrobać je na jeden brudny talerz.

A teraz najpierw wkładamy do zlewu te naczynia, które muszą być zanurzone w wodzie. Z kolei, wybierając naczynia kłopotliwe w umyciu, odciążamy też naszą zmywarkę. Tak więc mocno zabrudzone naczynia kładziemy na dnie zlewu. Te duże, jak patelnie i miski, napełniamy gorącą wodą z płynem i odkładamy na blat, aby woda rozmoczyła oporny brud.

Podczas gdy naczynia się moczą, przechodzimy przez kuchnię, usuwając śmieci z podłogi, blatów i szafek. W tej chwili nie martwimy się o rzeczy, które nie są na swoim miejscu albo nie pasują do kuchni. Koncentrujemy się tylko na śmieciach.

Zebrać wszystkie przedmioty w kuchni i poza nią

Nadszedł czas na zebranie wszystkich przedmiotów poza kuchnią. Wkładamy je do jednego koszyka. A jeśli mamy pomocnika, powinniśmy mu zlecić zajęcie się tymi przedmiotami. Nie przerywajmy naszej pracy w kuchni, aby odłożyć te zebrane rzeczy z powrotem na swoje miejsce.

Kolejnym krokiem jest uporządkowanie wszystkich tych przedmiotów, które należą do kuchni, ale nie znajdują się na swoich miejscach. Nie dajmy się rozproszyć przez przestawianie rzeczy w szafkach i szufladach. Po prostu odłóżmy tylko przedmioty na ich miejsce.

Zmywarka lub zmywanie tradycyjne

Jeśli nie mamy zmywarki lub nie lubimy jej używać, mycie naczyń może zająć nam więcej czasu. Dlatego, jeśli to możliwe, zaangażujmy w to kilka osób. Wspólne mycie, płukanie, wycieranie i układanie zleci nam o wiele szybciej. Jest to także świetny sposób na nadrobienie zaległości w rozmowach z rodziną.  

Wylewamy brudną wodę i zeskrobujemy brud z talerza. Wrzucamy talerz do zmywarki.

Końcowe szlify

Teraz myjemy blat i sprzęt AGD, a następnie zlew. Płuczemy gąbki i szmaty, a także przecieramy widoczne powierzchnie. Nie otwieramy kuchenki mikrofalowej i nie szorujemy jej wnętrza. Nie usuwamy też okruchów z tostera, tylko szybko go wycieramy.

Później pomieszczenie zamiatamy, wycieramy lub odkurzamy.

A na koniec wynosimy śmieci.