Fasolka po myśliwsku

Domowe posiłki wcale nie muszą być nudne czy monotonne. Do ich przygotowywania warto wykorzystywać zdrowe składniki, takie jak fasola.
Chociaż na rynku znajdziemy różne rodzaje fasoli i każdy z nich posiada inną charakterystykę, to jednak pewne właściwości zdrowotne są wspólne dla każdego jej rodzaju. Fasola jest bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnego białka. Nie każdy wie jednak, że wspomaga pracę jelit i wpływa poprawnie na trawienie. Dodatkowo chroni wątrobę, zmniejsza poziom złego cholesterolu oraz pozwala zapobiegać cukrzycy. Fasola bierze także udział w oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych i toksycznych substancji, wykazuje działanie moczopędne. Dzięki ograniczaniu wolnych rodników w organizmie, fasola skutecznie zapobiega starzeniu się organizmu oraz powstawaniu komórek nowotworowych. Zawiera również liczne witaminy i minerały, których często nam brakuje. Przepisów na dania z fasoli jest bardzo wiele, warto zadbać o to, by nasze posiłki były urozmaicone. Jednym z ciekawszych pomysłów jest ten na fasolkę po myśliwsku.

Składniki

Fasolkę po myśliwsku przygotujemy z następujących składników: 250 g fasoli Jaś, 150 g kiełbasy myśliwskiej, 100 g szynki, cebula, pół szklanki wywaru warzywnego, trzy suszone grzyby, po dwie łyżki koncentratu pomidorowego i czerwonego wytrawnego wina, po łyżce musztardy, soku z cytryny i oleju, cztery ziarna jałowca, mielona słodka papryka, sól i pieprz.
Z podanych składników otrzymamy cztery porcje potrawy.

Przepis

Przygotowania zaczynamy od namaczania grzybów: moczymy je przez dwie godziny w pół szklance wody. Po tym czasie gotujemy je w tej samej wodzie, a następnie kroimy w paski. Wodę, w której się gotowały, łączymy z warzywnym wywarem. Cebulę siekamy i szklimy na rozgrzanej olejem patelni, wrzucamy pokrojone w paski kiełbasę i szynkę, podsmażamy. Wlewamy wywar, dodajemy grzyby, koncentrat, musztardę i utłuczony jałowiec, całość mieszamy i przez chwilę dusimy. Wlewamy wino i sok z cytryny. Fasolę gotujemy, a następnie doprawiamy solą i pieprzem, dusimy przez dziesięć minut na małym ogniu. Gotowe danie podajemy z ulubionym pieczywem. Smacznego!