Czy znasz „dietę strefową”?

Jedną z najpopularniejszych metod odchudzania w ostatnich latach jest tzw. dieta strefowa.

Co to jest dieta strefowa?

Dieta ta opiera się na zrównoważonym spożyciu różnych pokarmów. Według diety strefowej, w każdym posiłku powinniśmy spożywać 40% węglowodanów, 30% białka i 30% tłuszczu. To nie tylko pomoże nam kontrolować poziom kalorii, ale także zwiększy naszą energię. Za bardzo wartościowe uważa on również częste spożywanie kwasów Omega 3.
W przeciwieństwie do wielu innych diet, które stały się ostatnio sławne, ta proponuje zrównoważoną dietę, obejmującą szeroką gamę składników i zapewniającą, że nasz organizm otrzymuje wszystkie witaminy niezbędne do utrzymania nas w zdrowiu i sile.

Dowiedz się, jak stosować dietę Zone.

Jedną z głównych zasad tej metody jest spożywanie co najmniej pięciu posiłków dziennie: śniadania, połowy poranka, obiadu, podwieczorku i kolacji. Pomiędzy tymi posiłkami nie powinno upłynąć więcej niż 4 lub 5 godzin, w przeciwnym razie poziom insuliny wzrośnie, zmieniając poziom cukru we krwi. W ten sposób, stosując dietę strefową nie tylko unikamy dokuczliwego uczucia głodu, ale również pomagamy regulować poziom cholesterolu, glukozy, trójglicerydów oraz zwalczamy wolne rodniki, zapobiegając niektórym chorobom.
Z drugiej strony, czynniki takie jak płeć, waga, zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie i aktywność fizyczna mają wpływ na proporcje jedzenia, które powinniśmy spożywać. Od tych szczegółów zależy również liczba bloków, które spożywamy w ciągu dnia, a które możemy dowolnie dzielić między posiłki. Dla osoby z lekką nadwagą zaleca się np. 11 bloków. O tym, które z nich są dla nas odpowiednie, dowiemy się, konsultując się z ekspertem.

Jak stosować dietę strefową?

Jeśli chodzi o pokarmy dozwolone zgodnie z tą dietą, prawda jest taka, że istnieje bardzo duża różnorodność. Do najczęstszych składników należą: kurczak, wołowina, ryby, wszelkiego rodzaju owoce, indyk, chleb razowy, oliwa z oliwek extra virgin, warzywa, a zwłaszcza pokarmy bogate w kwasy Omega 3.
Dieta strefowa nie nakłada prawie żadnych zakazów. Aby dowiedzieć się szczegółowo, jak go przestrzegać, możemy zapoznać się z dużą liczbą przykładów w Internecie lub, co jest bardziej wskazane, poprosić o pomoc dietetyka.
Wśród wad tej diety możemy wymienić fakt, że jest ona hiperproteiczna i hipokaloryczna, więc może być nieco niezbilansowana według słynnej piramidy żywieniowej. Ponadto, jest trudna do praktykowania bez pomocy profesjonalisty, nie jest zalecana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także dla osób w fazie wzrostu lub z chorobami nerek.