zdrowe-ryby

6 pożywnych ryb do zasilenia zdrowej diety

Prawdopodobnie już wiecie, że należy spożywać ryby dwa razy w tygodniu. Jak wiadomo, ryby są chudym i zdrowym źródłem białka. Ponadto, takie ryby jak łosoś, tuńczyk i sardynki dostarczają zdrowych dla serca i mózgu kwasów omega-3. Z tego względu są bardzo istotnym składnikiem diety, dostarczając naszemu organizmowi więcej paliwa do walki z chorobami i utrzymywania prawidłowych funkcji.

Oto sześć pożywnych ryb, które należy włączyć do naszej diety.

1. Tuńczyk Albacore

Wiele tuńczyków bogatych jest w rtęć. Jednak tuńczyk albacore – rodzaj białego tuńczyka, który jest powszechnie puszkowany – otrzymuje bardzo dobrą ocenę za zdrowe mięso. Ryby te mają znacznie niższe wskaźniki rtęci i zanieczyszczeń. Warto tu zaznaczyć, że ryby złowione w chłodniejszych wodach północnych często mają wyższą liczbę kwasów omega-3.

2. Łosoś z Alaski złowiony na dziko

Ażeby przedstawić Wam wyobrażenie o tym, jak dobrze zarządzane jest łowisko łososia na Alasce, najpierw musimy coś dodać. W tym przypadku biolodzy wysyłani są do ujścia rzek, aby policzyć, ile dzikich ryb powraca na tarło. Jeśli liczby zaczną spadać, łowisko jest zamykane, zanim osiągnie swoje granice. Coś takiego miało ostatnio miejsce w przypadku niektórych łowisk Chinook. To ścisłe monitorowanie, wraz z rygorystycznymi kontyngentami i starannym zarządzaniem jakością wody, oznacza, że ​​dziki łosoś z Alaski jest zarówno zdrowszy i bardziej zrównoważony niż inne połowy łososia.

3. Ostrygi hodowlane

Ostrygi hodowlane są dla nas bardzo dobre (100 g ostryg zawiera ponad 300 mg kwasów omega-3 i około jednej trzeciej zalecanej dziennej dawki żelaza). Co więcej, są również korzystne dla środowiska. Ostrygi żywią się naturalnymi składnikami odżywczymi i glonami wodnymi. A to z kolei poprawia jakość wody. Mogą również pełnić funkcję naturalnych raf, wabiąc i dostarczając pokarm innym rybom. Musimy mieć tylko na uwadze, że surowe skorupiaki, zwłaszcza te z ciepłych wód, mogą zawierać bakterie, które mogą powodować choroby.

4. Sardynki dziko żyjące

Mała, niedroga sardynka trafia na wiele list z superżywnością i nie bez powodu. Zawiera więcej kwasów omega-3 niż łosoś, tuńczyk i prawie każda inna żywność. Jest to również jeden z bardzo, bardzo nielicznych pokarmów, które są naturalnie bogate w witaminę D. Wiele ryb z rodziny śledzi jest powszechnie nazywanych sardynkami. Musimy też dodać, że sardynki szybko się rozmnażają. A więc nie powinno ich w najbliższym czasie zabraknąć.

5. Pstrąg tęczowy hodowlany

Pomimo że pstrągi jeziorne są bogate w zanieczyszczenia, prawie wszystkie z nich, jakie znajdziemy dziś na rynku, to pstrągi tęczowe hodowlane. Pstrągi tęczowe hodowane są głównie w stawach słodkowodnych, gdzie są lepiej chronione przed zanieczyszczeniami i karmione mączką rybną – dietą dostosowaną do oszczędzania zasobów.

6. Łosoś Coho hodowlany

Łosoś słodkowodny Coho jest hodowany w zamkniętych zagrodach słodkowodnych i wymaga mniej karmy. Dzięki temu ma też ograniczony wpływ na środowisko. Łosoś Coho jest również zdrowym źródłem kwasów omega-3 – jedna porcja o wadze 100 g dostarcza 1025 mg kwasów omega-3.