Jak właściwie przyrządzać kasze.

Kasza to produkt spożywczy otrzymywany z przemiału ziaren zbóż. Zawierają dużo skrobi oraz witamin B1, B2,PP jak również wapnia, żelaza i fosforu.
Ze względu na różnorodność smaków oraz stosunkowo niską cenę, mają one szerokie zastosowanie w żywieniu.
Kasze dzielimy na:
1. Kasze grube, powstałe z całego ziarna np. pęczak
2. Kasze drobne, uzyskiwane z części wewnętrznej ziarna np. manna
Aby wydobyć jak najlepsze walory smakowe kaszy, należy wykonać kilka czynności. Pierwszą z nich jest płukanie. Kasze grube, płuczemy bezpośrednio przed gotowaniem w wodzie o temperaturze nie przekraczającej 60 stopni Celsjusza. Płukaną kaszę mieszamy ręką a później przekładamy łyżką do innego naczynia. Po opłukaniu kaszę gotujemy w osolonej wodzie.
Kasze drobne nie powinny być płukane ze względu na fakt, iż mocno nasiąkaj wodą.
Gotowanie kaszy powoduje ścięcie zawartego w nich białka oraz zmiękczenie zawartego w nich błonnika. W zależności od ilości użytej do gotowania wody, uzyskujemy mniej lub bardziej napęczniały produkt. Kasze najlepiej gotować w naczyniach o grubych dnach a po jej ugotowaniu przykryć garnek i włożyć go do większego naczynia z podgrzaną wodą.


Wystudzoną kaszę trzeba skropić po wierzchu wrzącą wodą i zakryć co uchroni ją przed twardnieniem.
Kasze stosuje się w różny sposób. Można je jeść na śniadanie jako składnik zupy mlecznej, na obiad, w postaci dodatku do drugiego dania albo na słodko np. jako babkę z kaszy mannej z dodatkiem soku owocowego.
Warto jednak pamiętać, że kaszę podaje się w jednym posiłku tylko raz.
Kasze rzadkie, takie jak kasza jęczmienna czy manna używa się jako dodatek do zup (krupnik), kleików albo knedli (manna). Kasze o rzadkiej konsystencji należą do tzw. kasz rozklejanych, dlatego wody użytej do ich gotowania powinno być 10 – krotnie więcej niż samej kaszy.
Sekretem gotowania kaszy, która powinna być rozklejona, jest włożenie jej do zimnej wody a następnie powolne podgrzewanie przy częstym mieszaniu aż do zagotowania. Potem przykrywamy naczynie i gotujemy na wolnym ogniu aż do uzyskania pożądanej konsystencji.


Gotując kasze należy zachować następujące proporcje:
1. 250 g kaszy gryczanej na 2,5 szklanki wody
2. 250 g kaszy jaglanej na 3 szklanki wody
3. 250 g kaszy jęczmiennej na 3,5 szklanki wody
Gotując kasze drobne trzeba zwrócić szczególną uwagę na sposób ich wsypywania. Duża ilość kaszy wsypana jednocześnie do wrzątku spowoduje powstanie grudek, które ciężko będzie rozmieszać. Aby uniknąć takiej sytuacji, kasze wsypujemy cieniutkim strumieniem i dokładnie mieszany aż do zgotowania.