Kawa z upraw ekologicznych – co ją wyróżnia?

Kawa to bardzo popularny na całym świecie napój, zawiera alkaloid – kofeinę, który pobudza, niweluje zmęczenie i zapewnia zastrzyk energii. Kawa to też bogactwo antyoksydantów. Napój usuwa wolne rodniki, czym zmniejsza stres oksydacyjny. Na świecie wyróżnia się głównie dwa rodzaje kawy – arabikę oraz robustę. Różnią się one smakiem oraz zawartością kofeiny. Koneserzy tego pobudzającego napoju doceniają kawy bio. Co więc różni zwykłą kawę od tej ekologicznej?

Ekologiczne kawy – jak są uprawiane?

Kawa BIO pochodzi z upraw certyfikowanych. Oznacza to, że sposób jej uprawy jest ściśle określony przez normy prawne. Plantator nie może stosować chemicznych środków ochrony roślin oraz nawozów sztucznych. Kawa powstaje z zachowaniem najwyższych norm, dlatego można mieć pewność, że spożywając małą czarną, otrzymuje się tylko to, co naturalne.

Kawa ekologiczna uprawiana jest na żyznych ziemiach, zazwyczaj zrywana jest ręcznie i należycie selekcjonowana. Wiele palarni, w których praży się ziarna kawowca pochodzące z upraw organicznych, mieści się w krajach europejskich, skąd kawa BIO trafia na polski rynek. Duży wybór kaw pochodzących z certyfikowanych upraw ekologicznych można znaleźć na stronie https://ecowybrane.pl/pl/menu/kawa-5021.

Rodzaje kaw BIO

Warto zmienić ulubiony rodzaj kawy na kawę organiczną. Kawa BIO cechuje się naturalnym smakiem i aromatem bez zawartości chemicznych dodatków. Wyróżnia się kawy bezkofeinowe, które można pić o każdej porze dnia oraz kawy klasyczne, czyli arabikę i robustę.

Arabika BIO to aromatyczna kawa o stosunkowo niskiej zawartości kofeiny, robusta zaś cechuje się nieco kwaskowatym smakiem i sporą mocą. Koneserzy mocnej, intensywnej kawy sięgają właśnie po robustę. Ekologiczna arabika to kawa deserowa, dlatego doskonale smakuje w towarzystwie mleka lub słodkiej śmietanki, z powodu niewielkiej ilości kofeiny, można pić ją również wieczorem.

Jak znaleźć ulubioną kawę BIO?

Istnieje wiele sposobów parzenia kawy, które zależą od posiadanych kawiarek, ekspresów lub od rodzaju kawy, na który ma się ochotę. Kawa BIO może być parzona dokładanie w ten sam sposób, co konwencjonalna kawa. Arabika to doskonała kawa deserowa, dlatego można pić ją również na zimno – z dodatkiem lodu, mleka oraz bitej śmietany.

W niektórych krajach arabiki pije się nawet wieczorem, ponieważ zawierają znacznie mniej kofeiny niż robusty. Robusta z upraw ekologicznych cechuje się intensywnym, ciemnym kolorem oraz dużą mocą, co zawdzięcza kofeinie. Ciekawym produktem jest połączenie różnych odmian robust i arabik rosnących w uprawach organicznych. Otrzymuje się kawę BIO o charakterystycznym smaku, aromacie i kolorze. Wiele palarni kawy ma swoje, autorskie mieszanki, które smakują wyjątkowo. Kawa może mieć wyczuwalny aromat orzechowych, karmelowy, a nawet jagodowy. Warto sięgać po różne produkty, aby znaleźć swój ulubiony, pobudzający napój.